comments

March to Bakersfield stops in Stockton for Masters wrestling meet

Seven division champs are among 27 local grapplers vying for berths in state meet
By: Bill Poindexter, Roseville Press Tribune Sports Editor
-A +A

Oakmont High School senior Peter Santos continued to obliterate the competition, Granite Bay senior Sean Brown continued his mission, and Woodcreek sophomore Dominic Balmer continued his climb up the wrestling ladder.

All three, along with Santos’ teammate, junior Kaleio Romero, and Antelope seniors Dakota Fierro, Brandon Matu and Daren Echeveria, won individual championships at Sac-Joaquin Section division tournaments last weekend.

Roseville and Granite Bay schools will put 27 wrestlers on the scales today to weigh in for the section Masters Championships at Stockton Arena.

Woodcreek qualified seven at the Division I-AA tournament at Vintage High School in Napa. Leading the way was Balmer, who capped a 4-0 tournament with another victory over Rocklin senior Sam Woods in a rematch of their Sierra Foothill League 285-pound final a week earlier.

“He puts himself in a great place to move on … to the state meet,” Timberwolves coach Doug Mason said of Balmer.

Junior Andrew Zumaran finished third at 182 pounds in what Mason said was his “best tournament showing yet.” Finishing fourth were senior Connor Vargas (220), a first-year wrestler, and freshmen Jordan Jensen (106) and Angelo Uribe (113).

Woodcreek junior James Gomez battled back from being sick all week to forge a fifth-place finish at 120, and freshman Mitchell Houston placed sixth after giving Vacaville’s Jeramy Sweany a tough match in the semifinals at 195. Sweany is ranked No. 1 in the state by www.thecaliforniawrestler.com.

Leading Granite Bay’s list of five Masters qualifiers was 126-pound Division I-AA champion Sean Brown, still gaining momentum after starting the season late because of a knee injury. Brown, ranked 12th in the state, opted to have a portion of a ligament removed instead of having it surgically repaired so he could wrestle his senior season.

He opened with a pin and a 7-1 decision before beating 10th-ranked Cameron Bailey of Vacaville 3-1 in the semifinals and Cadence Mitchel of Modesto-Gregori 5-3 in the final.

Also qualifying for the Grizzlies were senior Pat Northam (fourth at 132) and juniors Matt Berry (fifth at 152), Jack Dotson (seventh at 145) and Alex Cooney (eighth at 138).

Roseville advanced four wrestlers to Masters: Austin Dirks (sixth at 138), Austin Ash (seventh at 160), Logan Runner (eighth at 126) and Jon Maroon (eighth at 132).

Vacaville had seven individual champs and ran away with the team title with 302.5 points. Del Oro was second with 193.5. Woodcreek placed sixth out of 25 schools with 109.5, and Granite Bay was 11th with 62.

Oakmont finished sixth out of 20 schools at the Division II tournament at Del Campo with 119 points.

Santos pinned all three opponents at 170 pounds to earn the Outstanding Wrestler award in the middle weights.

“Peter was no surprise. He did what he was supposed to do,” Oakmont coach Justin Castrillo said.

Romero defeated Kalen Camacho of American Canyon in the 145-pound final, and Oakmont senior Nathon Chambers and sophomore Tommy Krebs surprised in placing second and third.

Chambers has rebounded from a back injury sustained a month ago at the Tim Brown Invitational in Sacramento.

“I have no idea how he has toughed it out and made it this far,” Castrillo said. “He wrestled great and was determined to make Masters this year. He … is looking the best he has all season.”

Krebs won some close matches and had a 4-1 record at the Division II tournament.

“This kid won a total of two varsity matches last year, so making Masters as a second-year wrestler is a big deal for him,” Castrillo said.

Bella Vista rolled to the Division II team title with 286 points, and Antelope won the Division III crown at Foothill with 153. Fierro won the 126-pound title, Matu won at 138 and Echeveria at 285.

 

SAC-JOAQUIN SECTION MASTERS CHAMPIONSHIPS

 

When/Where: Friday and Saturday at Stockton Arena.

 

Local first-round matchups

 

106 pounds: Tommy Krebs, Oakmont, vs. Tyler Felix, Los Banos; Jordan Jensen, Woodcreek, vs. Israel Washington, Monterey Trail; Casey Burton, Antelope, vs. Curtis Booth, Folsom.

113: Nigel Summan, Antelope, vs. Angelo Uribe, Woodcreek.

120: James Gomez, Woodcreek, vs. Josh Villaflor, Elk Grove-Franklin.

126: Sean Brown, Granite Bay, vs. Joseph White, Merced; Logan Runner, Roseville, vs. Peter Barrington, Manteca-East Union; Dakota Fierro, Antelope, vs. Vincent Aguilar, Modesto-Enochs.

132: Patrick Northam, Granite Bay, vs. Isaac Bertalotto, Turlock; Jon Maroon, Roseville, vs. Chris Vaughan, McClatchy; Lukeavery Ward, Antelope, vs. Alex Elko, Jesuit.

138: Alex Cooney, Granite Bay, vs. Mason Koshiyama, Folsom; Austin Dirks, Roseville, vs. Giovanni Murillo, Angels Camp-Bret Harte; Nathon Chambers, Oakmont, vs. Brandon Mungarro, Stockton-Weston Ranch; Brandon Matu, Antelope, vs. Isaiah Alva, Merced.

145: Jack Dotson, Granite Bay, vs. Mike Kintz, El Camino; Kaleio Romero, Oakmont, vs. Mitchell Selna, Tracy-West.

152: Matt Berry, Granite Bay, vs. Trae Providence, Ponderosa.

160: Austin Ash, Roseville, vs. Sam Fowler, Bella Vista.

170: Peter Santos, Oakmont, vs. Pablo Moreno, Stockton-Bear Creek.

182: Andrew Zumaran, Woodcreek, vs. Anthony Alvarado, Hiram Johnson.

195: Mitchell Houston, Woodcreek, vs. Matt Cooper, Tracy-Kimball.

220: Connor Vargas, Woodcreek, vs. Nick Roditis, Turlock-Pitman; Nathan Rhodes, Antelope, vs. Andrew Peterson, Modesto-Central Catholic.

285: Dominic Balmer, Woodcreek, vs. Daniel Dominguez, Stockton-Lincoln; Daren Echeveria, Antelope, vs. Ricky Flores, Turlock.